„SMART“ domy, města, ale i život

Rok 2018 právě začal a většina z nás jistě plánuje svou budoucnost.

Pojďme se podívat blíže na budoucnost z pohledu využití nejmodernějších poznatků vědy.

Ekonomové již nyní konstatují, že nastává čtvrtá průmyslová revoluce – propojení virtuálního světa se světem fyzickým. Anglické slovo „SMART“ znamená chytrý. Pod tímto označením se rozumí implementace moderních technologií a poznatků do chytrých řešení výhodných pro konečné uživatele. Nejen, že vznikají chytré telefony, roboti, doprava bez řidičů apod., ale i Smart City (chytrá města) a také chytré domy.

 

 Společně si pojďme projít takovou snovou chytrou domácnost za předpokladu zachování i toho dobrého „starého“. Jedete na návštěvu a po příjezdu k domu vás chytrý systém navede na volné parkovací místo. Dům je dokonale chráněn kamerovým systémem a vstup osob je možný pouze s použitím čipu. Ten se dá uplatnit i k bytu či jiným prostorám v objektu, ale můžete též použít chytrý telefon. V chytré domácnosti bude vše zautomatizované – tlumení osvětlení, výhřevnost topidel, zalévání rostlin, zatáhnutí rolet, navození příjemné atmosféry hudbou, zapnutí praní i ohřevu jídel. Chytrá lednice pohlídá končící trvanlivost surovin a sdělí vám třeba na váš tablet seznam potravin zároveň s možnými recepty k přípravě jídel. Nebo Vám připraví nákupní seznam pro dovážkovou firmu a odešle ho. Také se nově vyvíjí unikátní záchranný systém, který v reálném čase bude sledovat váš dech, měření tlaku nebo výši glukózy. Tyto hodnoty se bezdrátově přenesou do centrální jednotky, ta je vyhodnotí a při zhoršení zdravotního stavu bude informovat vás i lékaře. Chytré systémy budou snímat hodnoty měřidel spotřeby energií z různých zdrojů v domě a po přepočítání a vyhodnocení nabídnou úsporné návrhy např. regulaci topení samozřejmě v kontextu s předpovědí počasí. Již dnes je běžné používat chytré roboty k úklidovým činnostem – mytí oken, vysávání podlah nebo drcení biologického odpadu.

 

To, co nás čeká v domech, se také připravuje pro města. Nové technologie zefektivní činnost výrobních firem, ale i fungování měst a obcí. Odborníci ze všech vědních oborů analyzují data a snaží se optimalizovat veřejnou dopravu, zefektivnit svoz odpadků či snížit emise, ale i zajistit větší bezpečnost občanů. Základní jednotkou plánovaných nových měst je integrovaný výrobní a bytový komplex. Ten se neobejde bez energií tzv. Smart Grids – inteligentní distribuční sítě. Vývoj naznačuje, že co se zdá dnes kontraproduktivní – umožnění domácnostem posílat do sítě vlastní elektřinu a dle uvážení ji čerpat i mimo svůj domov, bude nevyhnutelné. Distribuční soustavy efektivně propojí alternativní zdroje elektrické energie a výhodně je zkombinují s těmi tradičními v souladu s maximálně šetrným chováním k životnímu prostředí. Rovněž možné uvažovat o inteligentních dálnicích. Vlakovými či vzdušnými chytrými koridory budou jezdit auta bez řidičů, vlaky bez strojvůdců či létat bezpilotní vznášedla – drony.

   

Výše uvedený výčet je jen kapkou v moři „smart“ projektů, které jsou již dnes v řešení. Budoucí řešení chytrých měst je živý proces a je potřeba myslet již nyní na to, že smart města, smart domácnosti přinesou i úplně jiný komfort bydlení a možná i smart život. I my v Green Lions vývoj technologického pokroku neustále sledujeme a rádi Vám přinášíme nejnovější informace.