Buďme Green a ušetřeme na elektřině:

Připravili jsme pro Vás soupis doporučení, jak můžete ušetřit náklady na elektřinu drobnými změnami v každodenním životě.

 

Světelné zdroje:

Výměna jediné žárovky za energeticky úspornější může snížit náklady na osvětlení až o 2 000,- Kč za dobu své životnosti.

 

Zhasínání světel:

Důsledným zhasínání pěti světel na chodbách a v místnostech vašeho domu můžete ušetřit přibližně 1 800,- Kč ročně. Současně také zamezíte vzniku přibližně 400 kg emisí CO2 ročně.

 

Pohotovostní režimy:

Nenechávejte dlouhodobě jakékoliv zařízení v pohotovostním režimu takzvaném stand–by.

Pro maximální úsporu je zapotřebí používat funkci „ zapnout / vypnout “ přímo na spotřebiči.

Například: televizní přijímač, který se zapíná na 3 hodiny denně, je během zbývajících 21 hodin v pohotovostním režimu, přičemž v režimu stand–by spotřebuje přibližně 40 % energie.

 

Nabíječky:

Všimli jste si někdy, že nabíječka od mobilního telefonu v zásuvce je horká, i když k ní není mobilní telefon připojen? Vysvětlení je prosté, nabíječka stále spotřebovává elektřinu.

 

Chlazení budov:

Čeká nás teplejší polovina roku a klimatizace je skutečný „žrout“ energie.

Průměrná klimatizační jednotka v místnosti pracuje na 1 000 wattů, což způsobuje přibližně 650 g emisí CO2 za hodinu. V nemovitostech se utěsněním oken, odstraněním světlíků, zastavením sklepů a půdních prostor často zásadně narušila přirozená cirkulace vzduchu mezi východem a západem, severem a jihem, mezi spodní a horní částí budovy proto alespoň maximálně vychlaďme budovy v noci a přes den užívejme zastínění.

 

Novodobé služky:

Myčky nádobí, pračky a sušičky prádla je dobré „plně naložit“ a využívat jejich maximální kapacitu.

 

Káva po obědě:

Po dobrém obědě naopak napusťte do konvice pouze tolik vody, kolik potřebujete, zbytek vody většinou bez jakéhokoliv využití zase vychladne.

 

Vaření:

Zakrývejte hrnce při vaření pokrmů pokličkou. Pro větší úsporu energie je nejlepší používat tlakové hrnce, díky nimž můžete ušetřit až 70 % energie. Také mikrovlnná trouba spotřebuje daleko méně energie než klasický vařič.

 

Lednice a mrazáky:

Tyto spotřebiče je vždy potřeba umístit do co nejchladnějšího prostoru a také je pravidelně odmrazovat. Dnes jsou tato zařízení většinou plně automatická a jejich spotřeba se neustále snižuje, pořád se ale jedná o nezanedbatelnou spotřebu 365 dní v roce, proto při nákupu posuzujte především zařazení do energetické kategorie. 

Pro srovnání chladnička v energetické třídě A spotřebuje 330 kWh ročně, chladnička s energetickou třídou B má spotřebu o 140 kWh ročně vyšší, což je skoro o polovinu vyšší.

 

V reálném životě je často velmi těžké všechna tato doporučení dodržovat, ale na druhou stranu úsporou energii ušetříme peníze a ještě přispějeme k ochraně životního prostředí.