Plánujete koupi bytu či činžovního domu? Posoudíme Vám výnosnost investice

Stejně jako investice do komodit, deviz nebo akcií má i investice do nemovitostí svá specifika.

Pokud se zaměříme na výnosnost činžovních domů pro rok 2017 na území Prahy, pak můžeme hovořit o výnosnosti oscilující mezi hodnotami 3 – 6 % v závislosti na konkrétní části Prahy. Obecně platí, že čím je nemovitost blíže k centru, tím je cena nemovitosti vyšší a často tedy i výnos nižší.

Klíčovou otázkou ovšem zůstává, co chápat pod pojmem výnosnost? Pohledů na výnosnost může být více. Výnosnost je možné chápat jako yield (tedy označení které původně označuje procentní výnosnost cenného papíru), tedy poměr ročního výnosu z pronájmu k ceně objektu.

Například Pařížská ulice (je to ta nejjistější adresa v republice, od které se vše odvíjí, alespoň v retailu) už z posledních transakcí spadla na 4 %.

Výnosnost u pronájmů jednotlivých bytů se pohybuje mezi hodnotami 5 – 6 %.

V případě, že plánujete investici do nemovitosti, je možné se na tuto investice podívat i z dalšího úhlu pohledu, tedy jako na „rodinnou“ investici. V případě koupi nemovitosti s více byty, obzvláště v případě výlučného užívání, může vhodná nemovitost působit velmi pozitivně na rodinné vztahy. Vícegenerační soužití v oddělených bytových jednotkách je ideální například za situace, kdy nejstarší generace potřebuje péči okolí nebo naopak, při zakládání nové rodiny nejmladší generací.

Zvažujete koupi činžovního domu nebo jiné nemovitosti i Vy? Kontaktujte nás!