Praktické rady: Podlahy

Vhodným či nevhodným výběrem podlahy můžeme ovlivnit využitelnost i pocit z celé místnosti. Na trhu je mnoho typů podlah a nepřeberné množství informací a nových trendů.

Každý by se měl zamyslet nad tím, jak bude konkrétní místnost využívat, kdo se tam bude pohybovat, tzn. vhodnost materiálu na základě uživatelů (děti, zvířata, chodíme na boso nebo obutí atd.), v jakém stylu a barvách bude místnost stavěna, jestli bude potřeba odhlučnit danou místnost a také bychom si měli zjistit informace o životnosti materiálu a jeho nároky na údržbu.

Co se týče trendů, tak momentálně jsou v největší oblibě přírodní materiály. Jako příklad můžeme uvést dřevo, kámen, korek nebo bambus. Není se čemu divit, například dřevo je materiál doslova nadčasový. Odlišné a celkově specifické materiály na rozdíl od přírodních materiálů jsou umělé podlahy, pryžové nebo lité podlahy, které se využívají například v nemocničním prostředí.

U každého typu podlah jsou také jiné nároky na její instalaci a tyto nároky by se měly dodržovat. Taktéž bychom si měli rozmyslet, jestli budeme instalaci provádět sami nebo to přenecháme odborníkovi. Není problém si zjistit tyto nároky a postupy, ale vždy bychom si měli rozmyslet, jestli jsme natolik technicky zdatní, abychom to dokázali provést, a také za jaký čas jsme schopni takovou podlahu instalovat.

Naopak správně zvolená firma by měla mít za s sebou zkušenosti, proškolené zaměstnance a příslušné certifikace. Při výběru firmy by neměla hrát hlavní roli cena, jelikož se jedná o velmi kvalifikovanou záležitost a pokud budete chtít šetřit, tak následné opravy vyjdou velmi draho.

Pokud máme již podlahu hotovou, pak nezapomínejte na správnou údržbu podlahy, kterou by vám měl vysvětlit dodavatel/výrobce, správnou údržbou bychom měli dosáhnout minimálně deklarované životnosti.