Průběžná kontrola spotřeby energií

Přišlo Vám vyúčtování elektřiny, plynu, vody a jste zaskočeni, že máte doplácet? Lze tomu předejít! Kontrolujte si pravidelně spotřebu, doporučujeme alespoň jednou za měsíc. Budete vědět, jak na tom jste, a v případě zvýšené potřeby můžete včas odhalit nežádoucí úniky nebo technická selhání, případně si zvýšit zálohy, aby Vám nevznikal velký nedoplatek při vyúčtování.

Ke kontrole spotřeby vody, plynu a elektřiny nepotřebujete žádné velké vybavení. Stačí vám k tomu otvírací klička, kleště nebo šroubovák, kterým si otevřete přístupová dvířka k měřiči příslušné energie a zaznamenáte si jeho stav.  Ostatně tento přístup byste měli zvládat i proto, že u měřičů bývá i hlavní uzávěr či hlavní jistič pro Váš byt.

Měřidla ke spotřebě vody bývají většinou přímo u stoupaček, pod dvířky ve zdi na WC nebo v koupelně, případně ve vodoměrné šachtě. Přístup k vodoměrům je někdy ztížen překážející kuchyňskou linkou, botníkem, pračkou a k tomu bývají ještě za dlaždičkami, které jsou navíc často z estetických důvodů zaspárované silikonem. Pokud si k vodoměru zajistíte přístup, je dobré kromě vlastního odečtu vždy několikrát při této příležitosti otočit uzávěry, aby nedocházelo k jejich zarůstání a v případě potřeby splnily svou funkci.

 

 U vody bývá spotřeba víceméně konstantní, stačí tedy sledovat, zda přibývá zhruba stejné množství, či nikoliv.

U elektřiny a plynu se to bude lišit, pokud jimi topíte nebo ne. Je logické, že v zimě pak bude spotřeba vyšší než obvykle. Na letní zvýšení spotřeby elektřiny může mít vliv klimatizace nebo např. filtrace bazénu.

V našem oboru používáme výpočet průměrné denní spotřeby za odečítané období, zvládne to jednoduchá excelová tabulka, která automaticky po zadání data spočítá průměrnou spotřebu na jeden den. Výhodou je, že pak nemusíme dodržovat délku období odečtu a složitě vypočítávat spotřebu mezi jednotlivými odečty.

Majitelům nemovitostí, komerčních prostor, ale i jednotlivých bytů můžeme z vlastní zkušenosti sledování spotřeby jenom doporučit.