Zdražení vody, elektřiny, plynu - jak ušetřit?

Ke konci roku 2018 téměř všichni dodavatelé vody, elektřiny, plynu a dalších energií oznámili zvýšení cen. K tomuto nepopulárnímu kroku se chystají také teplárny. Měli bychom se tedy zamyslet, kde ušetřit, aby dopad nebyl na cílové odběratele tak velký.


Je neoddiskutovatelnou pravdou, že pokud doma chodíme v tričku a bosí, musíme si za to zaplatit. Stejně tak, jako fakt, že mnoho obyvatelů topí v bytě naplno i v době, kdy v bytě nikdo není, i když by stačilo stáhnout topení a temperovat pouze na 17-19 stupňů C. Už asi všichni víme, že nemáme topení zastavovat nábytkem, nezakrývat radiátory záclonami a závěsy, ale co můžeme udělat víc?  
Pokud máme na radiátorech termostatické hlavice, musíme věnovat pozornost správnému větrání. Čtyři lidé vydýchají 25 m2 pokoj už za půl hodiny, je tedy nutné větrat několikrát denně, nejlépe po dobu několika minut dokořán otevřeným oknem. Tak dosáhneme výměny vzduchu, ale neprochladne nám místnost a během chvíle bude mít zase původní teplotu. Pokud chceme větrat déle, neměli bychom zapomínat nejbližší termostatické hlavice uzavřít, aby po dobu větrání zbytečně nespínaly topení.


Klasické staré litinové radiátory sice nejsou z hlediska soudobého designu možná ty nejkrásnější, ale litina držela teplo daleko lépe než novodobé tenkostěnné radiátory a navíc nevyžadovala po dobu své dlouhé životnosti téměř žádnou údržbu. Dnes se už litinové radiátory zase začínají vyrábět a stávají se jako zajímavý designový prvek součástí moderních interiérů.


Samozřejmě se nabízí i klasická otázka: „Nesvítíš někde zbytečně?“ V místnosti, z které odejdu, není třeba svítit a novodobé LED světelné zdroje kromě své přirozené malé spotřeby umožňují časté vypínání a zapínání a také mají na rozdíl od starých spořících žárovek okamžitý náběh maximální účinnosti, takže ze všech hledisek je jejich provoz daleko levnější. Také ekologická stopa LED zdrojů je neporovnatelně menší než jedovatými látkami plněné staré spořivé zdroje, které doporučujeme majitelům bytů zejména z posledního důvodu preventivně vyměnit a opatrně ekologicky zlikvidovat.


Naše úsporné chování tak samozřejmě ovlivní i ekologii naší planety, kterou chceme našim potomkům předat pokud možno v co nejlepším stavu. Rádi Vám s úsporami poradíme a zajistíme ekologickou likvidaci starých žárovek, zářivek, ale i baterií a elektrospotřebičů.